Rámcovú zmluvu s NÚCEM podpisuje prvá škola

Obrázok ku správe: Rámcovú zmluvu s NÚCEM podpisuje prvá škola
13.05.2013
Do  celoslovenského projektu „Zvyšovanie kvality vzdelávania v základných a stredných školách s využitím elektronického testovania“ sa oficiálne zapojila prvá škola. Riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) Romana Kanovská za účasti vedúceho Zastúpenia Európskej komisie v SR Dušana Chreneka  a štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Štefana Chudobu dnes (13. 5. 1013) v Bratislave podpísala Zmluvu o spolupráci pri realizácii projektu s Pavlom Sadloňom, riaditeľom Gymnázia na ulici Ladislava Sáru. Predstavitelia NÚCEM-u zároveň vyhlásili súťaž na vytvorenie loga národného projektu pre žiakov stredných škôl.
 
Prostredníctvom elektronického testovania a novým typom úloh projekt prinesie školám rýchlejšiu, efektívnejšiu a objektívnejšiu spätnú väzbu, prispeje k zvýšeniu kvality vzdelávania a pomôže lepšie pripravovať žiakov pre konkurenčne náročný európsky pracovný trh. Projekt je určený tak pre stredné školy a plnoorganizované základné školy, ako aj pre  kreatívnych učiteľov – jednotlivcov, ktorí budú autormi e-úloh a testov. Projekt pozostáva z dvoch častí – v prvej vybraná skupina približne 500 učiteľov z celého Slovenska vytvorí moderné úlohy a testy, ktoré preveria pochopenie učiva žiakmi.  „Učiteľov bezplatne zaškolíme na tvorbu nových úloh a testov pod vedením odborníkov. Za tvorbu úloh budú zapojení učitelia finančne ohodnotení,“ povedala riaditeľka NÚCEM Kanovská a dodala, že v projekte sa počíta aj s efektívnym využitím počítačovej techniky pri úpravách testov pre žiakov so zdravotným znevýhodnením. 
V druhej etape projektu budú vytvorené úlohy a testy overovať a využívať školy, ktoré sa do projektu zapoja. Riaditeľ bratislavského Gymnázia na ulici Ladislava Sáru Pavel Sadloň vidí projekt ako možnosť na efektívnejšie a zmysluplnejšie využívanie moderných informačných a komunikačných technológií. „Verím, že na Slovensku je ešte stále veľa šikovných učiteľov, ktorí využijú svoje schopnosti a dlhoročné skúsenosti a zapoja sa do tvorby tejto veľmi potrebnej databázy úloh a testov. Tento projekt vnímam ako šancu na objektivizáciu nárokov na vedomosti žiakov a na identifikovanie trvalej vedomosti žiakov v jednotlivých etapách výchovno-vzdelávacieho procesu,“ konštatoval riaditeľ Sadloň.
Praktické využívanie on-line testovania počas projektu pomôže žiakom základných a stredných škôl. „Žiaci sa priebežne môžu pripraviť na elektronickú Maturitu on-line, ktorú sme experimentálne overovali na 200 školách na Slovensku v rokoch 2008-2011. Žiakom druhého stupňa základných škôl môžu testy pomôcť v príprave na celoplošné meranie vedomostí Testovania 9, “ uviedla riaditeľka Kanovská a dodala, že projektom Slovensko sleduje svetové trendy, napríklad od roku 2015 bude medzinárodné porovnávanie vedomostí  PISA 15 ročných žiakov v krajinách OECD realizované iba elektronicky. Učitelia zo zapojených škôl budú môcť testy využívať z novovzniknutej databázy úloh ako vstupné, výstupné alebo na overenie zvládnutia učebných celkov.